Skip to content

214 Orangewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block701.23
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,096
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
61%
Improvement Value:$77,300
39%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,107+5.2%
2024$4,854+3.5%
2023$4,689+1.3%
2022$4,630+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,096DeedBook 19597, Page 1964Recorded2/2/2024

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 17241, Page 1489Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$160,500

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 17009, Page 57Recorded1/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957