Skip to content

217 Elmwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Date
Dec 12, 2011

Property Information

Block701.23
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,136
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
60%
Improvement Value:$82,400
40%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,308+5.2%
2024$5,045+3.5%
2023$4,874+1.3%
2022$4,813+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957