Skip to content

221 Sprucewood DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block701.24
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,168
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
62%
Improvement Value:$75,200
38%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+5.2%
2024$4,883+3.5%
2023$4,718+1.3%
2022$4,658+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,168DeedBook 18719, Page 1083Recorded10/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957