Skip to content

252 Ashwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Oct 20, 2002

Property Information

Block701.24
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,270
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,600
53%
Improvement Value:$108,800
47%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,003+5.2%
2024$5,705+3.5%
2023$5,513+1.3%
2022$5,443+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 11137, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1957