Skip to content

251 Sprucewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block701.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,216
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
59%
Improvement Value:$86,800
41%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+5.2%
2024$5,136+3.5%
2023$4,962+1.3%
2022$4,899+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 18090, Page 1587Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5372, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1957