Skip to content

242 Sprucewood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block701.25
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,336
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,900
53%
Improvement Value:$111,800
47%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+5.2%
2024$5,786+3.5%
2023$5,591+1.3%
2022$5,520+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,336DeedBook 20175, Page 472Recorded10/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1957