Skip to content

239 Cottonwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block701.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,216
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
60%
Improvement Value:$83,500
40%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+5.2%
2024$5,104+3.5%
2023$4,931+1.3%
2022$4,869+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,216DeedBook 18922, Page 1819Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 16247, Page 1446Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5766, Page 361

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 5400, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1957