Skip to content

68 Redwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block701.26
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,384
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,100
51%
Improvement Value:$116,700
49%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+5.2%
2024$5,863+3.5%
2023$5,664+1.3%
2022$5,593+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,384DeedBook 20187, Page 126Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$467,500
Sq Ft1,384DeedBook 19271, Page 282Recorded1/9/2023

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 17253, Page 1784Recorded9/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957