Skip to content

100 Lakeland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$221,500
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block701.30
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage600
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
70%
Improvement Value:$50,600
30%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$3,880+2.4%
2020$3,789+2.8%
2019$3,686+0.5%
2018$3,668+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$221,500

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 17378, Page 96Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$196,500

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 17059, Page 315Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 15970, Page 65Recorded12/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957