Skip to content

286 Chambers Bridge Rd.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block701.31
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage760
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
62%
Improvement Value:$61,400
38%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+5.2%
2024$3,926+3.5%
2023$3,793+1.3%
2022$3,745+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500
Sq Ft760DeedBook 18461, Page 1522Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$71,865
DeedBook 14869, Page 757

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14123, Page 868

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4957, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1957