Skip to content

75 Parkway Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block701.32
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
60%
Improvement Value:$81,500
40%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,280+9.1%
2024$4,841+3.5%
2023$4,678+1.3%
2022$4,618+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,000DeedBook 19281, Page 1693Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13675, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1957