Skip to content

56 Lakeland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block701.33
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
64%
Improvement Value:$69,100
36%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,962+5.2%
2024$4,716+3.5%
2023$4,557+1.3%
2022$4,499+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957