Skip to content

50 Parkway Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block701.34
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,240
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
59%
Improvement Value:$85,400
41%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+5.2%
2024$5,104+3.5%
2023$4,931+1.3%
2022$4,869+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957