Skip to content

58 Parkway Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Date
Mar 10, 1997

Property Information

Block701.34
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,780
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
49%
Improvement Value:$127,200
51%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439+5.2%
2024$6,120+3.5%
2023$5,913+1.3%
2022$5,839+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5452, Page 471

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5393, Page 217

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5009, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1957