Skip to content

26 Parkway Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2008

Property Information

Block701.34
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,048
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
63%
Improvement Value:$72,700
37%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+5.5%
2024$4,532+3.7%
2023$4,371+1.4%
2022$4,312+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 10578, Page 1543

Property Built

Built

Year Built: 1957