Skip to content

38 Parkway Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block701.34
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,216
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
57%
Improvement Value:$92,500
43%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,546+5.2%
2024$5,271+3.5%
2023$5,093+1.3%
2022$5,028+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957