Skip to content

6 Lakeland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block701.35
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
62%
Improvement Value:$74,000
38%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,076+5.2%
2024$4,824+3.5%
2023$4,661+1.3%
2022$4,602+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
Sq Ft1,000DeedBook 17609, Page 1256Recorded9/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1957