Skip to content

40 View Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block701.35
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
61%
Improvement Value:$76,600
39%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+5.2%
2024$4,871+3.5%
2023$4,706+1.3%
2022$4,647+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16581, Page 1980Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 15615, Page 953Recorded8/16/2013

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15406, Page 317

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 11741, Page 1970

Property Built

Built

Year Built: 1957