Skip to content

36 View Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block701.35
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,300
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
51%
Improvement Value:$117,300
49%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+5.2%
2024$5,853+3.5%
2023$5,655+1.3%
2022$5,583+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16532, Page 1849Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 15132, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1957