Skip to content

19 Parkway DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block701.35
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
62%
Improvement Value:$74,800
38%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,089+5.2%
2024$4,836+3.5%
2023$4,673+1.3%
2022$4,614+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16408, Page 1243Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16164, Page 719Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 15968, Page 260Recorded12/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957