Skip to content

19 View Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block701.36
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage840
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
69%
Improvement Value:$56,900
31%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,740+5.2%
2024$4,505+3.5%
2023$4,353+1.3%
2022$4,298+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957