Skip to content

255 Ashwood DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block701.38
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,790
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
50%
Improvement Value:$120,400
50%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,272+5.2%
2024$5,961+3.5%
2023$5,759+1.3%
2022$5,686+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12667, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1957