Skip to content

2 Firwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block701.38
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,200
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,300
61%
Improvement Value:$81,100
39%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,732+2.4%
2020$4,622+2.8%
2019$4,496+0.5%
2018$4,474+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 16443, Page 857Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 14199, Page 1631

Property Built

Built

Year Built: 1957