Skip to content

201 Prosper WayBrick, NJ 08723

Built 2015

Last Sale Price
$299,990
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block701
Lot9.05
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningMUOZ
Sq Footage1,974
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$170,400
63%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,984+5.2%
2024$6,638+3.5%
2023$6,414+1.3%
2022$6,333+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$299,990

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 16357, Page 1028Recorded4/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$562,500
DeedBook 16070, Page 370