Skip to content

210 Spirit WayBrick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block701
Lot9.05
QualifierC0810
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningMUOZ
Sq Footage1,734
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$154,700
61%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+5.2%
2024$6,253+3.5%
2023$6,041+1.3%
2022$5,965+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$309,900
Sq Ft1,734DeedBook 18238, Page 390Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$275,958
DeedBook 16563, Page 1243

Property Built

Built

Year Built: 2016