Skip to content

202 Discovery RdBrick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$308,498
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block701
Lot9.05
QualifierC1602
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningMUOZ
Sq Footage1,946
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$171,200
63%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+5.2%
2024$6,658+3.5%
2023$6,433+1.3%
2022$6,352+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,498
Sq Ft1,946DeedBook 17877, Page 393Recorded5/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,680,000
DeedBook 17608, Page 674