Skip to content

306 Discovery RdBrick, NJ 08723

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block701
Lot9.05
QualifierC1806
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningMUOZ
Sq Footage1,946
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$166,000
62%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+5.2%
2024$6,530+3.5%
2023$6,310+1.3%
2022$6,230+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
Sq Ft1,946DeedBook 20039, Page 359Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$307,095

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 18118, Page 1929Recorded10/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,680,000
DeedBook 17608, Page 674