Skip to content

112 Revival RdBrick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block701
Lot9.05
QualifierC2012
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningMUOZ
Sq Footage2,186
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$179,300
64%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+5.2%
2024$6,857+3.5%
2023$6,625+1.3%
2022$6,541+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,186DeedBook 18866, Page 105Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft2,186DeedBook 17916, Page 31Recorded6/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,680,000
DeedBook 17608, Page 674