Skip to content

107 Salmon StBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
May 21, 1992

Property Information

Block702.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
52%
Improvement Value:$103,100
48%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+5.2%
2024$5,227+5.0%
2023$4,976+1.3%
2022$4,914+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4985, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1957