Skip to content

132 Salmon St.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$118,161
Last Sale Date
Sep 5, 2007

Property Information

Block702.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
69%
Improvement Value:$52,600
31%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386+5.2%
2024$4,169+3.5%
2023$4,028+1.3%
2022$3,977+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$118,161
DeedBook 13844, Page 1172

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11965, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1955