Skip to content

125 West Eel St.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block702.05
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
53%
Improvement Value:$105,100
47%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,721+5.2%
2024$5,438+3.5%
2023$5,254+1.3%
2022$5,188+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 16756, Page 92Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4881, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1955