Skip to content

124 Salmon StBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 12, 2024

Property Information

Block702.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,445
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
48%
Improvement Value:$128,100
52%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+5.2%
2024$6,002+3.5%
2023$5,800+1.3%
2022$5,726+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,445DeedBook 19828, Page 781Recorded10/25/2024

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 15013, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1955