Skip to content

123 Basin Ave.Brick, NJ 08723

Built 1959

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block702.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
48%
Improvement Value:$126,800
52%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,300+10.5%
2024$5,701+3.5%
2023$5,508+1.3%
2022$5,438+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,224DeedBook 19523, Page 154Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,224DeedBook 19103, Page 1490Recorded7/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959