Skip to content

127 Basin AveBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 1997

Property Information

Block702.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,352
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
37%
Improvement Value:$203,000
63%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+5.2%
2024$7,858+3.5%
2023$7,593+1.3%
2022$7,497+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955