Skip to content

114 Pier Ave.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block702.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,585
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
49%
Improvement Value:$123,700
51%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+5.2%
2024$5,912+3.5%
2023$5,712+1.3%
2022$5,640+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 16760, Page 502Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$144,500

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 16366, Page 641Recorded4/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958