Skip to content

118 Pier Ave.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block702.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,237
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
49%
Improvement Value:$122,500
51%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,189+5.2%
2024$5,882+3.5%
2023$5,683+1.7%
2022$5,590+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 17332, Page 1496Recorded12/17/2018

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 15922, Page 1684Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 15684, Page 749Recorded11/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955