Skip to content

109 Trout St.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 8, 1993

Property Information

Block702.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
45%
Improvement Value:$144,100
55%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+5.2%
2024$6,385+3.5%
2023$6,170+1.3%
2022$6,092+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5077, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1957