Skip to content

108 Trout StBrick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block702.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,312
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,200
54%
Improvement Value:$102,100
46%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,690+5.2%
2024$5,408+3.5%
2023$5,226+2.7%
2022$5,089+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 15753, Page 931Recorded2/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1958