Skip to content

130 Tackle AveBrick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block702.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,596
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
46%
Improvement Value:$138,000
54%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,558+5.2%
2024$6,233+3.5%
2023$6,023+1.3%
2022$5,946+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,900
DeedBook 10325, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 2000