Skip to content

130 Basin Ave.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block702.09
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,375
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
47%
Improvement Value:$131,900
53%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,390+5.2%
2024$6,074+3.5%
2023$5,868+1.3%
2022$5,794+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,375DeedBook 19572, Page 881Recorded12/29/2023

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 4957, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1958