Skip to content

127 Pier AveBrick, NJ 08723

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block702.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42.1

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,452
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,500
39%
Improvement Value:$189,700
61%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,012+5.2%
2024$7,615+3.5%
2023$7,358+1.3%
2022$7,265+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5687, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1958