Skip to content

770-778 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block702
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage4.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,367,800
53%
Improvement Value:$2,100,000
47%
Total Assessment$4,467,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$115,403+5.2%
2024$109,684+95.3%
2023$56,164+0.0%
2022$56,164
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000
DeedBook 18656, Page 1404Recorded8/31/2021

Property Sale

SaleMulti
$6,100,000
DeedBook 11724, Page 144