Skip to content

24 Spring Ave.Brick, NJ 08723

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block73
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13.1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,358+5.2%
2024$3,192+3.5%
2023$3,084+1.3%
2022$3,045+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 20126, Page 506Recorded9/9/2025

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 17827, Page 1688Recorded3/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 15283, Page 1781