Skip to content

12 Pinewood DriveBrick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block755.01
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,800
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
44%
Improvement Value:$157,300
56%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+5.4%
2024$6,953+3.6%
2023$6,709+1.3%
2022$6,622+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10268, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5535, Page 619