Skip to content

63 Pinewood DriveBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block755.06
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1472
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,472
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
48%
Improvement Value:$143,300
52%
Total Assessment$276,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,209+5.4%
2024$6,841+3.6%
2023$6,601+1.3%
2022$6,516+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 16347, Page 1073Recorded3/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979