Skip to content

1437 Route 88Brick, NJ 08724

Public Property

Last Sale Price
$400,250
Last Sale Date
Jan 15, 2002

Property Information

Block755
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class10
Description0780
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$1,122+6.8%
2003$1,051+2.8%
2002$1,022+2.1%
2001$1,002+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,250
DeedBook 10709, Page 479