Skip to content

38 Regina DrBrick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block755
Lot35.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,744
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
29%
Improvement Value:$322,300
71%
Total Assessment$456,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,902+5.4%
2024$11,295+3.6%
2023$10,898+1.3%
2022$10,757+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft2,744DeedBook 17479, Page 1469Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$404,900
DeedBook 12361, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 10217, Page 152