Skip to content

46 Regina DrBrick, NJ 08724

Built 2003

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block755
Lot35.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,876
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
27%
Improvement Value:$364,400
73%
Total Assessment$497,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,987+5.4%
2024$12,326+3.6%
2023$11,893+1.3%
2022$11,738+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft2,876DeedBook 16434, Page 794Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook 12497, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 10217, Page 152