Skip to content

39 Regina DrBrick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block755
Lot35.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2757
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,757
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
30%
Improvement Value:$310,200
70%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,586+5.4%
2024$10,995+12.0%
2023$9,818+1.3%
2022$9,691+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,757DeedBook 18573, Page 777Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12234, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 10217, Page 152