Skip to content

443a Laurel Brook DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block755
Lot37
QualifierC2101
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage888
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
55%
Improvement Value:$68,900
45%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,017+5.4%
2024$3,812+3.6%
2023$3,678+1.3%
2022$3,631+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$121,500
Sq Ft888DeedBook 18827, Page 298Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$121,500

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 17452, Page 928Recorded4/26/2019

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 14057, Page 1527

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 5385, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1970